15 lip

Jaki router do VPN

banner_sample

Korzystanie z SecureVPN nie wymusza wymiany posiadanego przez Państwa sprzętu, w przypadku komputera nie jest wymagane nawet dodatkowe oprogramowanie. Najprostszy z możliwych tuneli zestawią Państwo za pośrednictwem protokołu pptp, w którego obsługę „uzbrojony” został dowolny Windows już od wersji XP.

Przewodnik konfiguracji zamieścimy już wkrótce, jednak istotne jest aby wiedzieć, że nasi technicy w dowolnej chwili wspomogą Państwa zdalnie i telefonicznie w konfiguracji. Jeśli nie czują się Państwo na siłach, nie mają zacięcia i wiedzy informatycznej, nasz zespół nieodpłatnie pomoże w dowolnej konfiguracji tuneli dla naszych klientów na potrzeby wykorzystania usługi.

W przypadku routera sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, jednak nie na tyle aby się przerażać – i tutaj nie potrzeba skomplikowanej wiedzy. Ważne jest aby posiadane urządzenie wspierało funkcję VPN Client. Na potrzeby tego tekstu i jako ukłon w kierunku klientów, którzy najczęściej wybierają jednak tunel pptp skupmy się więc na tym protokole.

Funkcję pptp dla klienta tunelu wspierają:

  • VPN Client

    Zalecane

    wszystkie routery Mikrotik  – zaawansowana możliwość konfiguracji, mnogość scenariuszy sieciowych i skalowalność urządzeń, powoduje że dla Mikrotika nie ma alternatywy, ponieważ w cenach rozpoczynających się poniżej 100zł kupują Państwo router o możliwościach taniego Cisco w cenach często przekraczających 2000-5000zł

  • niektóre routery TPLINK  jak na przykład testowany przez nas TL-WR1043ND czy TL-WR842ND, jednak w niektórych scenariuszach (stały adres IP, DMZ do kamery, virtual servers) routery mogą wymagać zmiany oprogramowania na alternatywną Gargoyle opartą o dystrybucję DDWRT.
  • routery TPLINK przeznaczone dla VPN
  • Większość urządzeń wspieranych przez Gargoyle, DDWRT, Tomato tj.: dystrybucje oparte o system Linux
  • Przeznaczone do tego celu urządzenia Draytek

TPLINK-VPNPierwsza wstępna konfiguracja urządzenia klienta dla SecureVPN jest bezpłatna, w przypadku konieczności wymiany oprogramowania pobierana jest opłata zgodna z cennikiem usług dodatkowych SecureVPN.

Promocja 

Od dnia 01.06.2015 do dnia 31.07. 2015 wymiana oprogramowania w routerze klienta jest usługą dodaną i wykonywana jest przez naszego technika bezpłatnie, o ile czynności można wykonać zdalnie. Wystarczy wybrać premiowaną wersję subskrypcji aby móc skorzystać z promocji i wymienić w swoim routerze na oprogramowanie wspierające VPN.

Oczywistym warunkiem jest oczywiście posiadanie routera wspieranego przez dystrybucje o których mowa w tym artykule.

Ważne:

Jeżeli posiadany przez Państwa router nie wspiera w fabrycznym wydaniu funkcji VPN Client, proszę się nie zrażać, sprawa nie musi być stracona. Należy najpierw sprawdzić na stronach DDWRT, TOMATO, GARGOYLE oraz forach internetowych czy społeczność internetowa i niezależni programiści nie opublikowali alternatywnego firmware dla urządzenia.

Samo wsparcie dla VPN Client, VPN Server, także nie jest równoznaczne z faktem, że urządzenie klasy SOHO tj.: przeznaczone dla domu i małych przedsiębiorstw sprawdzi się w pożądanym przez Państwa scenariuszu sieciowym. Znane są przypadki urządzeń, które posiadają błędy w firmware producenta, wsparcie VPN jest ograniczone do jakiegoś zakresu lub połączenia VPN są niestabilne, w takich przypadkach zawsze na ratunek przychodzi Państwu właśnie alternatywne firmware.

Niewątpliwie dylematy nie występują w przypadku urządzeń Mikrotik.  Kupując takie urządzenie lub inne przeznaczone do zastosowań VPN mają Państwo pewność stabilnej pracy w tunelu. Jednak proza życia podpowiada, że cena czyni cuda, i mając wydać 500zł na router Drayteka, klient wybiera TPLINK’a z dolnej granicy cenowej przekonany nie rzadko marketingowymi obietnicami producenta, bez faktycznego pokrycia w rzeczywistości.

Optymalnym w takim scenariuszu jest zawsze kontakt z naszymi specjalistami, którzy postarają się pomóc Państwu dokonać wyboru urządzenia o najlepszym stosunku jakości do ceny i oczekiwań.